Ένωση - Χάονες: 3-5, για το Κύπελλο

Η ενδεκάδα των Χαόνων

Στον ημιτελικό του κυπελλου Ε.Κ.Α. οι Χάονες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Rigert Shabanllari.

Σε ένα πολύ καλό αγώνα με πολλά γκολ,πολλές χαμένες ευκαιρίες και 3 δοκάρια,οι Χάονες πήραν την πρόκριση κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τους και επικράτησαν δίκαια έχοντας πολύ καλή απόδοση σε όλον τον αγώνα.Έχασαν πολλά γκολ και το τελικό σκορ τους αδικεί,αφού εάν οι ποδοσφαιριστές τους ήταν λίγο πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου.Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 17' λεπτό της αναμέτρησης.Ο τερματοφύλακας των Χαόνων,Χαράλαμπος Ζένος έκανε βολέ,η μπάλα πέρασε από πολλά κεφάλια μέχρι να φθάσει στον Rigert Shabanllari,ο οποίος κατέβασε ωραία την μπάλα και βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Ένωσης Μαρίνο Λιόντα πλασάροντας εύστοχα για το 0-1.

Το γρήγορο γκολ χάλασε την αυτοσυγκέντρωση των φιλοξενούμενων και το πλήρωσαν πολύ γρήγορα,αφού μόλις 2 λεπτά αργότερα δέχτηκαν την ισοφάριση απο τους γηπεδούχους.Ο Γιώργος Κυργιόπουλος πήρε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι μετά το λάθος της άμυνας των Χαόνων και έδωσε ωραία ασίστ στον συμπαίχτη του Νίκο Σχίζα ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Χαράλαπο Ζένο και με πλασέ πέτυχε το γκολ κάνοντας το 1 -1 στο 19' λεπτό του αγώνα και ισοφαρίζοντας πολύ γρήγορα για την ομάδα της Ένωσης.
Η ενδεκάδα της Ένωσης

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν στην συνέχεια οι Χάονες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο άλλο γκολ και έτσι η λήξη του ημιχρόνου βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες 1 - 1.

Το 1-2 ήρθε στο 55' λεπτό της αναμέτρησης όταν ο ποδοσφαιριστής των Χαόνων Ανδρέας Νικόλας έδωσε ωραία μακρινή ασίστ από τον χώρο του κέντρου στον Rigert Shabanllari,ο οποίος ήταν στο κατάλληλο σημείο και πλάσαρε πάλι ιδανικά δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.Στο 70' λεπτό του παιχνιδιού ήρθε η ισοφάριση.Ο ποδοσφαιριστής της Ένωσης Διονύσης Καμπάσης μπήκε από τα αριστερά πέρασε τον αντιπαλό του και με ωραίο πλασέ έβαλε το γκολ κάνοντας το 2 - 2 και ισοφαρίζοντας εκ νέου τους Χάονες.Το 2 - 3 ήρθε στο 71' λεπτό του αγώνα.Ο Χρήστος Λαχανάς ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή από τον αμυντικό της Ένωσης Αντώνη Καραγιάννη και ο διαιτητής Δημήτρης Νταλαμάγκας σημείωσε αμέσως την παράβαση υποδεικνύοντας το σημείο της άσπρης βούλας.

Ο Rigert Shabanllari ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι και κατάφερε να ευστοχήσει και να σκοράρει το τρίτο γκολ της ομάδας και 3ο προσωπικό.Στο 87' λεπτό του παιχνιδιού ο Σταύρος Γιακμόγλου μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Ένωσης από τα αριστερά την κατάλληλη στιγμή έδωσε ωραία πάσα ασίστ στον Rigert Shabanllari στην μικρή περιοχή και αυτός με πλασέ έβαλε το γκολ και έκανε το 2 - 4 για τους Χάονες και έφτασε τα 4 γκολ στον αγώνα.Στο 91' λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα της Ένωσης κέρδισε έμεσο φάουλ μέσα στην μικρή περιοχή των Χαόνων.Το φάουλ εκτελέστηκε και ο παίχτης της Ένωσης Αντώνης Καραγιάννης με δυνατό σουτ κατάφερε να τρυπήσει το τείχος των Χαόνων και να σκοράρει κάνοντας το 3 - 4 για την ομάδα της Ένωσης.Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο παίχτης των Χαόνων Βασίλης Καζαμίας με βαθειά μπαλιά απο το κέντρο του γηπέδου βρίσκει ολομόναχο και ξεχασμένο τον Rigert Shaballari στην μεγάλη περιοχή της Ένωσης ο οποίος με ένα εύκολο πλασέ θα σκοράρει για ακόμα μία φορά στο 92' λεπτό του παιχνιδιού και θα κάνει το 3 - 5 για τους Χάονες,φτάνοντας τα 5 προσωπικά γκολ στον αγώνα.

Το τέλος του αγώνα θα βρει νικητές τους Χάονες με 3 - 5.

Οι Χάονες κέρδισαν έναν δύσκολο αγώνα παίζοντας καλά,πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και παραμένοντας αήττητοι στο κύπελλο δείχνοντας ότι ο θεσμός του κυπέλλου τους ταιριάζει.Τέτοιες νίκες δημιουργούν χαρακτήρα νικητή στις ομάδες και δίνουν ώθηση για την δύσκολη συνέχεια.
Ο σκόρερ και των 5 τερμάτων για τους Χάονες, Rigert Shabanllari

Η Ένωση έκανε και αυτή καλό παιχνίδι προσπάθησε όσο μπορούσε,αλλά δεν τα κατάφερε γιατί ο αντίπαλος της ήταν καλύτερος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε απέναντι σε έναν Rigert Shabanllari που ήταν σε εξαιρετική μέρα και διέλυσε την άμυνα της και όλα τα αμυντικά σχέδια του προπονητή της Στράτου Μαρουλή πετυχαίνοντας 5 γκολ συνολικά.

Συνθέσεις ομάδων

ΕΝΩΣΗ : Λιόντας,Καρατζαφέρης,Μαντζάκος,Θανόπουλος,Θεοδωρόπουλος Η,Φιλιόπουλος,Κάμπασης,Θεοδωρόπουλος Θ,Σχίζας,Πανταζόπουλος,Κύργιος.

ΧΑΟΝΕΣ : Ζένος,Θάνος,(Μιχαήλ),Στεφάτος,(Νικόλας),Γιάννης,Μπλέτσας,Σταυρίδης,Βλάχος,(Κωστόπουλος),Shabanllari,Kαζαμίας,Χιώτογλου,Νατσολάρης,(Λαχανάς),(Γιακμόγλου).
Προπονητής: Λαχανάς Χ.
Βοηθός Προπονητή: Παπαλόης Ζ.